In Memoriam: Garnett Silk (2.4.1966 – 9.12.1994)

Narodil se v jamajském Manchesteru 2. dubna 1966 a jeho máma mu dala jméno Garnet Damion Smith. To asi ještě netušila, že její syn bude jedním z největších jamajských zpěváků přelomu 80. a 90. let a že jeho písničky se budou hrát ještě dlouho po jeho tragické smrti v roce 1994, kdy jí zachraňoval z hořího domu. Garnett Silk se dožil jen 28 let, ale i tak za svůj život  dokázal mnohé. Vedle tří potomků se navždy zapsal do dějin reggae svým hedvábným hlasem a hlubokými texty. Počátkem 90. let byl na Jamajce jedním z největších talentů, kterému se předpovídala velká budoucnost, ale osud tomu chtěl jinak. Vzpomeňme tak na něj alespoň v den jeho nedožitých 49. narozenin.

Svou vokální kariéru začal už ve 12 letech pod jménem Little Bimbo a to jako deejay u soundsystemu Soul Remembrace. Jeho texty měly ohlas nejen mezi jeho spolužáky a rodinou, a tak už nebylo cesty zpátky. V následujících letech hlásil i u dalších soundů, jako byli Stereophonic, Pepper´s Disco nebo Destiny Outernational, kde se s ním poprvé potkal Tony Rebel. Při práci se selektory si Garnett dobře osvojil vlastní vokální a lyrické techniky, a tak se inspirován poselstvím a úspěchy Boba Marleyho a Burning Speara vrhnul na vlastní tvorbu. Do studia se prý dostal poprvé v roce 1985, když ho dubový básník Yasus Afari doporučil Delroy „Callo“ Collinsovi, který poté i zprodukoval jeho debutový singl „Problem Everywhere“. Ten track ale neměl žádný pořádný dopad, lidi asi tehdy zajímala jiná témata. To bylo ještě pořád pod deejayským pseudonymem Bimbo. Nejznámější peckou této éry se pak stal track jménem „See Bimbo Yah“.

Byl to prý kultovní zpěvák Derrick Morgan, který mu doporučil míň toastovat a raději víc zpívat. Garnett dal na jeho radu a jako mladý, stydlivý a nezkušený kluk se přestěhoval z kopců nad Manchesterem (v centrální oblasti do ostrova) do hlavního města – Kingstonu.  Tam ho vzal pod křídla Sugar Minott a jeho label Youth Promotion, pro které Garnett nazpíval track „No Disrespect“, který kromě sedmipalce najdete třeba na kompilaci HIDDEN TREASURES VOL. 1 od Easy Star Records. Garnett se tak dostal i k dalším budoucím legendám reggae produkce, jako dnes jsou King Tubby, Prince Jammy nebo Donovan Germain z Penthouse Records. V Kingstonu potkal i producentské duo Steely & Clevie, s kterými strávil hafo dnů v čerstvě zrenovovaném studiu Mixing Lab. A byl to právě Steely, který okamžite rozpoznal jeho rozsah a potenciál. Dal mu podle jeho jemného hlasu přezdívku Garnett Silk a podepsal s ním smlouvu na debutové album, které mělo vyjít v roce 1990. Nakonec se ale ven dostal jen jediný track – duet s Chevelle Franklin jménem „We Could Be Together“. Mladý zpěvák z toho byl zklamaný a vrátil se na venkov, kde se koncentroval na psaní nových písniček. Parťáka do nepohody mu prý tehdy dělal jeho kamarád z dětství Anthony Rochester.

V únoru následujícího roku se pak na akci White River Reggae Bash v Ocho Rios znovu potkal s Tony Rebelem, ale tentokráte už nepromeškali příležitost! Dali se dohromady a začali společně s vekým úspěchem vystupovat i nahrávat. Vznikly z toho pecky jako „Christian Soldiers“, „Where Do Broken Hearts“ nebo třeba „Help the Poor and Needy“. Právě Tony byl také spolu s Yasusem Afarim tím, kdo Garnettovi otevřel oči pro Rastafariho, čímž zásadně ovlivnil jeho další život a tvorbu. Rebel v Ocho Rios jej taky rovnou představil ve studiu Roof International, které šéfoval Courtney Cole. Byla to dobrá a osvěžující aleternativa k rozpálenému Kingstonu, a tak se tam Silk asi cítil o dost líp. Natočil tam mj. pecky „Nothing Can Divide Us“, „Seven Spanish Angels“ nebo song „Mama“, kterým můžete udělat radost svý máme, až bude mít narozeniny.

Do Ocho Rios se pak jednoho dne dostal i známý producent Bobby „Digital“ Dixon. Když uslyšel našeho hrdinu zpívat, pozval jej hned do svého studia v Kingstonu, kde pak Garnet strávil kus roku 1992 a natočil tam konečně své debutové album IT´S GROWING. To získalo u novinářů i široké veřejnosti oficiální status „mistrovské dílo moderního roots reggae“ a etablovalo konečně Silka mezi jamajské superstars! Jeho tvorba společně s faktem, že se tehdy i populární dancehallový deejays, jako jsou Buju Banton nebo Capleton, posunuli od slackness k uvědomělým rastafariánským textům, způsobili začátkem 90. let zásadní bod zlomu v dancehallové muzice a následnou vlnu new roots o dekádu později.

Brzy poté natočil Garnett u labelu Star Trail v produkci Richarda Bella jeden ze svých největších hitů „Hello Mama Africa“, který kraloval i reggae hitparádě v Británii. Když ale mluvíme o hitech, nesmíme zapomenout ani na pecky „Place in Your Heart“, „Fill Us Up With Your Mercy“, „Zion In A Vision“, „Kingly Character“, „Jah Jah Is The Ruler“, „Singing For The People“ nebo „Splashing Dashing“, které jej korunovali do role následovníka samotného Boba Marleyho.

Garnett začal poté intenzivně nahrávat a taky koncertovat po celém světě. Jenže taky se tím dostal pod velký tlak, který dlouho nevydržel. Začátkem roku 1993 musel opustit podium v průběhu koncertu v New Yorku a doktor mu následně s diagnózou nízkého krevního tlaku a vyčerpání nařídil intenzivní odpočinek. Silk si tedy dal nucený relax a začátkem roku 1994 se vrátil v plné síle. Sezónu odstartoval nezapomenutelnými vystoupením hned na dvou zásadních festivalech Jamajky – Reggae Sunsplash a Reggae SumFest. Podepsal smlouvu s Kariang Productions z Ocho Rios a taky svůj první velký obchod s mezinárodním labelem Big Beat / Atlantic Records. Ti vydali desku LOVE IS THE ANSWER, kterou produkovali Steely & Cleevie, a najdete na ní i singly z roku 1990, jako jsou „Harder“, „Complaint“ nebo duet „Fight Back“, který s ním nazpíval jeho kamarád Richie Stephens. Garnett se vrátil do hitparád, rok 1994 byl neobyčejně úspěšný a všechno vypadalo velmi slibně, jenže…

8. prosince 1994 zpíval na narozeninové party Richieho Stephense v jednom kingstonském klubu. Návštěvu hlavního města dal společně se svou těhotnou ženou a třemi dětmi v domě u své sestry. V noci se pak prý rozhodl navštívit i svou matku a odtud už nikdo není schopný říct, co se přesně stalo. Ulicema Kingstonu se každopádně kolem půlnoci ozval velký výbuch, když explodovala plynová bomba v blízkosti malého jednopokojového dřevěného domečku, v kterým žila Garnettova máma. Povídá se, že Silk začal být s rostoucí popularitou hodně starostlivý o bezpečnost své rodiny, a taky, že mu kamarád té osudové noci ukazoval, jak funguje pistole. Silk neměl se zbraněmi vůbec žádné zkušenosti a tak mu prý náhodně vystřelila a trefila právě tu plynovou bombu, která se používala k vaření. Garnett, jeho dva bráchové a dva další kamarádi utekli, ale když si Silk uvědomil, že jeho máma zůstala uvězněná uvnitř, vrátil se pro ní do hořícího domu. Ani jeden z nich už se pak ven nedostal.

Garnet Silk byl mnohými předvídán, jako následovník samotného Boba Marleyho. On sám to v jednom rozhovoru v lednu 1994 komentoval slovy: „Vidím Boba jako krále reggae a bratra. Bob udělal svou práci a teď Bůh ukázal mi, abych dělal svou stejně jako Bob.“ Je smutné, že oba dva museli jít tak předčasně do nebeského důchodu.