Inner Circle s Chronixxem zavzpomínali na Jacoba Millera novou verzí „Tenement Yard“

Legendární jamajský zpěvák Jacob Miller se přesně před čtyřiceti lety v roce 1975 setkal s už tehdy velmi populárními Inner Circle, a bylo z toho ihned zaděláno na velký hit. Jejich spolupráce na songu „Tenement Yard“, který s humorem popisuje nedostatek soukromí v jamajských „big yards“, se stala okamžitě klasikou a dodnes patří mezi jejich největší hity. V těchto dnech pak po čtyřech dekádách vychází nová verze této písničky, za kterou stále stojí původní kapela, která má mimochodem pořád skvělou koncertní formu, i když koncertuje už od roku 1968.Praha se o tom mohla dobře přesvědčit před šesti a půl lety v Lucerna baru, kde se na Jacoba hodně vzpomínalo…

Nová verze „Tenement Yard“ je dle slov kytaristy a spoluzakladatele skupiny Rogera Lewise „big, big deal“. Inner Circle nejen předělali riddim, do kterého vysamplovali Millera ale zároveň pozvali k mikrofonu i Chronixxe, který za poslední dva roky platí na Jamajce za asi největší senzaci new roots reggae. „Chtěli jsme, aby Jamajčané a reggae fans, kteří dosud neznají Jacoba Millera, objevili jeho muziku a dozvěděli se o něm více. A jak to udělat líp, než s jedním z nejžhavějších objevů současného reggae?“ vysvětluje Lewis a dodává, že tímto jen“přemosťují příkop mezi minulostí a budoucností.“

Kapela funguje už od roku 1968 kdy jí založil Roger se svým bratrem baskytaristou Ianem Lewisem, klávesistou Michaelem „Ibo“ Cooperem a v neposlední řadě kytaristou jménem Stephen „Cat“ Coore, který později založil s Bunny Rugsem skupinu Third World. V sedmdesátých letech vznikly ze spolupráce Inner Circle s Millerem třeba hity „Tired fi lick weed ina bush“ nebo „Mixed up moods“. Mimochodem zrovna pracovali na novém albu, když se Jacob zabil v autě v březnu 1980 ve věku 27 let.

K nové podobě songu, který vyšel tento týden jen pár dnů před koncertem Inner Circle na kultovním jamajském festivalu Rebel Salute, brzy vyjde i videoklip (níže zatím video s natáčení). Natáčelo se v létě 2014 v Miami v oblasti nazývané Little Haiti. Miami je mimochodem domovem kapely už třicet let. Když pomineme jejich mainstreamové hity „Bad Boys“ nebo „A la la la Long“ je třeba zmínit i jejich spolupráci s mladšími ročníky. V posledních letech si s nimi zazpívali třeba Damian Marley, I-Octane nebo Khago.

A Jacob Miller? Ten se narodil v jamajském farnosti Manchester a první hit „Love is a Message“ nahrál už jako náctiletý v kultovním Studio One pod vedením Clementa Coxsone Dodda. Začátkem 70. let byl hodně aktivní na kingstonské hudební scéně a nahrál vícero silných skladeb pro dubového vizionáře a hráče na melodiku Augusta Pabla. Největší průlom v jeho kariéře ale nastal právě se songem „Tenement Yard“ jehož původní i novou verzi najdete na této stránce. Která se vám líbí víc?

* Admiral