Android Asteroid: Připoutejte se, Ikaros přistává!

Co se stane, když smícháte západoafrický beat kmene Joruba s moravským cimbálem? Zjistíte to, když na Hithit.cz podpoříte vydání nové desky IKAROS kapely Android Asteroid nebo když přijdete 18. prosince 2014 na její křest v pražském Lucerna Music Clubu. Ale můžete i oboje! O Android Asteroid jste už asi slyšeli. Jako první česká skupina loni nahrála desku ve Studiu Abbey Road v Londýně, ve stejných prostorech, kde vznikaly hity The Beatles a dalších legend. Honza Pospíšil a Tomáš Konůpka, kteří tvoří základ AA, měli vždycky velké plány a nikdy se nebáli pustit tam, kde by se jiní zastavili. Vždy se obklopovali prvotřídními muzikanty a do každého nového projektu se pustili se záviděníhodnou energií. Nyní paprsky jejich nadpozemské síly míři k dosažení dalšího snu: desky s názvem IKAROS.

Pokud myslíte na bájného hrdinu, který neposlechl rady svého otce, vylétl moc blízko Slunci a zřítil se do moře, jdete na to správně. Androidí Ikaros se jen posunul o kus dál. Svou pýchu vystavuje na odiv na okraji útesu, z nějž jako celebrita organizuje vlastní tiskovou konferenci, aby se vzápětí v supermoderním leteckém oděvu fly-suitu vrhl do hlubin, které ho tragicky pohltí. Stará balada v novém kabátě, napadne vás. Aby to byla pořádná depka, celou záležitost sleduje jeho věčná láska. Takhle název alba vysvětluje producent a raper Honza Pospíšil.

Míchaní zdánlivě neslučitelného je pro Androidy příznačné. Bubeník a druhý člen kosmické posádky Tomáš Konůpka si vzpomněl na komplikovaný polyrytmický kruhový beat nigerijského kmene Joruba, kde se ozývají čtyři doby do tří dob. A právě do něj kluci vpustili tklivou melodii moravského cimbálu. „Proč zrovna cimbál?” napadne vás u kapely, která loni několikrát vystoupila na střeše Red Bull Tour Busu nebo na Hip Hop Campu.

„Fricek z Mnichova má heligonku, bluesman z New Orleans kytaru nebo piáno a my? My máme cimbál. Říkali jsme si, že bychom ho chtěli použít, akorát jsme nevěděli jak,” říkají Tomáš s Honzou. A pak to přišlo. Cimbál se vznáší nad nigerijský beatem. Skladba nemá skoro žádný text, ale rapper Honza ještě před nahráváním obešel hudebníky a seznámil je s myšlenkou, že by to mělo být o dívce prchající z vypálené slovenské vesnice, která se má v lese sejít se svými milým. Pokud ovšem přežil. Je snad chystaná deska opravdu jen temná, truchlivá a zádumčivá? Prý vůbec.

Atmosféra, o tu jde na první místě. Cestu k ní kluci razili prostřednictvím zvukové smyčky, kterou ostatním hudebníkům pustili při nahrávání do uší, aby je vtáhli do zamýšlené nálady. Jakmile byla práce hotová, smyčku vystřihli, a zbyla jen čistá a dokonalá hudba. „Díky tomu nahrávání nevypadalo tak, že by přišel studiový hráč, odehrál své noty, uklidil nástroj a mazal domů. S námi se dostal do kleští – z jedné strany byl Tomáš, z druhé Honza. Jeden vysvětloval téma, druhý do něj rval náladu. A z toho se pak vynořila deska, která je mnohem dál než cokoli, co jsme kdy udělali,” říkají Androidi. Jede z nich působí smutně a uzavřeně, druhý vesele a extrovertně. Ale kdo ví, jak je to ve skutečnosti? I o tom je jejich nová deska. Pokud znáte tu předchozí, uvidíte, že ta připravovaná bude mnohem svižnější a skoro by se dalo říct, že místy až taneční.

Nahrávala se ve špičkovém pražském Studiu Svárov pod vedením hudebního inženýra a kytaristy AA Lukáše Martínka. Kromě Honzy a Tomáše na něm uslyšíte vokály roztomilé Anna Marii Almeidy, baskytaristy Martu Minárika, klavíristu Vildu Béreše, mladé přírůstky Nèro Scartche a Matěje Belku, cimbalistu a druhého basáka Pepu Feča a mnohé další. Všechno se bude masterovat u T. Coyna ze Sterling Sound v New Yorku. Výtvarnou stránku má opět na starosti přední český designér Pavel Fuchsa.

Zbytek už je na vás. Android Asteroid se rozhodli svou novou desku Ikaros vydat i na vinylu, a aby se jim přání splnilo, jdou svým fanoušků opět prostřednictvím veřejné sbírky na internetu. Pro každého, kdo se bude chtít nějakým způsobem podílet, jsou připravené různé dárky včetně CD, vinylu nebo vstupenky na křest 18. října 2014 v Lucerna Music Baru. Jdete do toho s AA? Zkuste mrknout na Hithit.cz. Díky!

* Z tiskovky kapely