Colours Of Ostrava 2014

colours“Jedna z nejpovedenějších akcí, co jsem u nás zažil, bylo Colours of Ostrava v roce 2012. Původně jsem chtěl vidět z hudební zvědavosti “pouze” Janelle Monaé a Bobby McFerrina. Nakonec jsem zde našel mnoho nové kvalitní hudby a zážitků. Mezi ty se bez pochyb zapsal Anthony and the Johnsons spolu s Janáčkovým Filharmonickým Orchestrem, Union a také francouzská ZAZ. Ta se letos vrátí na místo činu. Kdo další se objeví v areálu bývalých vítkovických sléváren mezi 17. a 20. červencem? Pro mě zatím největším lákadlem je bez pochyb legendární Robert Plant, jež dorazí spolu s kapelou Sensation Space Shifters. Od jejich vstoupení bychom měli očekávat hudební dobrodružství,” vysvětluje níže náš redakční kolega Marek, že o svém programu na červencový víkend 17-20. července má jasno. Žánrové hranice v tomto případě budou zřejmě vypuštěny. Výjmečný hlas kapely Led Zeppelin doplní hudebnící z různých konců světa – John Bagott, Skin Tyson, Dave Smith , Justin Adams, Billy Fuller a Juldeh Camara. Tohle vystoupení by si neměli nechat ujít jak milovníci “zepelinů”, tak i hudební nadšenci.

Výtečná ZAZ už předloni předvedla svou kvalitu, energii a originalitu. Letos přijede se svou novou deskou RECTO VERSO, jež vyšla v loňském roce a obsahuje spolupráce s předními francouzskými producenty, mezi které bez pochyb patří Jean-Jacques Goldman. S novinkou dobívá opět dobívá hudební svět, stejně jako tomu bylo s prvotinou ZAZ. Její živý přednes vás nenechá v klidu, nejde jinak než se začít hýbat a sledovat po pódiu lítající Isabelle Geffroy.

Za zmínku stojí i vystoupení MGMT. Jejich postoj k tvoření hudby je v úctyhodný. Kapela zapustila kořeny na Wesleyan University v Connecticutu. Nechtějí tvořit hity, ale stejně se jim to občas podaří, jako např. u songu “Kids”, pocházejícího z úspěšného debutu Oracular Spectacular. Tři roky na to přišli s další deskou Congratulations a loni na to navázali s třetí, jednoduše nazvanou MGMT. O jejich kvalitě může napovědět hned několik nominací na ceny Grammy.

Naše čtenáře asi nejvíce naláká další multi-žánrové vystoupení. Tentokrát je má na starost jamajský zpěvák Winston McAnuff a francouzský Fixi. První jmenovaný má za sebou vice než tři dekády hudební kariéry. Mezi jeho nejvýraznější tvorbu se zařadil hlavně song „Malcolm X“, který nazpíval Earl Sixteen a následně ho proslavil Dennis Brown. Zpěvá, dříve známý jako Electric Dread, ve svých šestapadesáti letech zažívá úspěch s albem A New Day. To nahrál spolu z francouzským hudebníkem Fixi, s nímž už předtím spolupracoval na EP a také na desce Paris’ Rocking z roku 2006. Docela mě zaujala Iyeako, narozená v americkém Bostonu a pocházející z Nigerie. Hudebně proplouvá styly, jakou je R&B, Soul, Jazz či hip-hop. Dále se věnuje poezii a je také šampionkou slam poetry.

Jako snad každý rok i letos nepříjdou návštěvnící o lekci africké kultury. O to se postará formace z Konga, nazývaná Jupiter and Okwess International. Toto seskupení vydalo své první album teprve loni, jejich frontman Jupiter Bokondij vlny světové hudby rozvířil už před nějakou dobou. Největší poprask kolem něj však nastal až po natočení dokumentu Jupiter’s Dance. Z Beninu dorazí královna africké hudby Angélique Kidjo. Kromě své rozsáhle tvorby představí svoje letošní album EVE. Jihoafrická republika bude zastoupena hned dvakrát. Velmi zajímavý na půl holandský projekt Skip&Die a poté to je zpěvačka Nomfusi. V neposlední řadě to je i spojení kytary Abdoulaye Traore z Burkina Faso a hlasu Mohameda Diaby z Mali. Debademba se však sešla ve francouzské Paříži.

Umělci vystoupí z celého světa. Z Anglie přijede úspěšný mladý zpěvák John Newman. K dalším zveřejněným vystupujícím patří John Butler Trio, The Asteroids Galaxy Tour, John Grant, Goat, Les Tambours du Bronx, Abby, Hidden Orchestra, Taksim Trio, Guillaume Perret E The Electric Epic, Rupa E The April Fishes, Ve You Via, Isaya, David Wax Museum či čerstvě přidaná indie kapela The National.

Od prvního června bude vstupenka stát 2190,-Kč a na místě 2300,-Kč.

*Marek