Britsko-jamajský veterán Pablo Rider v rozhovoru!

Následující rozhovor je poměrně raritní a exkluzivní záležitost. Johnny Ecstatic totiž při dubplate session vyzpovídal veterána britské reggae scény, deejaye jménem Pablo “Rider” Falconer. Ten je aktivním už od 80. let a vedle vlastní tvorby je i autorem dvou songů UB40, které najdete na desce BAG OF RIDDIM. V neposlední řadě taky jezdil turné s Pato Bantonem nebo Macka B, který je jeho soused žijící taky v Birminghamu. Pablo je deejay ve smyslu svého stylu u mikrofonu, který má hodně rychlou kadenci. Vedle prořízlé pusy se ale proslavil i svým textovým podáním, v kterém propojuje humor, rastafariánské uvědomění a další pozitivní zprávy. Aktuálně spolupracuje s Friendly Fire Live Band, Jam Jah Soundsystem a v neposlední řadě se jeho jméno objevuje ve spojitosti s raggajunglem a producenty, jako jsou Aries, LionFire nebo KJAH. Co prozradil v přátelském interview?

Greetings Pablo, jaká byla na začátku tvá životní cesta a kde se teď nacházíš?

Moje matka a otec odešli z jamajky do Anglie, kde založili rodinu a měli 4 děti. Po nějaké době nás ale matka vzala zpět na Jamajku a už se nikdy nevrátila.Vyrůstali jsme v yardu do té doby, než v Anglii náš otec poslal pro dvě ze svých dětí. Matka vybrala mne a mladšího bratra Patrika. Byli jsme v té době teenageři a nenáviděli jsme to tam. Chtěli jsme domů na Jamajku a byli jsme dost v šoku, když jsme zjistili, že jsme se v Anglii narodili. Od tý doby žiju v Birminghamu/UK.

Jaký byl hlavní vliv a inspirace začít zpívat / toastovat reggae? A co soundsystémová kultura a britské reggae, které jsi objevil na ostrově po návratu z Jamajky? Jak vlastně celá ta cesta k UB40 a tvojí muzice začala?

Když jsem vyrůstal jako dítě na Jamajce vzpomínám, že jsme měli možnost slyšet hudbu z Anglie a USA, ale zvuk ska byl tou dobou na vrcholu! Měl jsem rád i calypso steelbands, ale pak nastoupilo reggae a s ním lidé jako Toots & the Maytals, kteří nás pořádně rozhoupali. Když jsem se dostal zpátky do Birminghamu, nebylo tam žádné reggae jen US Motown, ale Brit Pop-Reggae přišlo, až když jsem byl ve škole. Můj první oblíbený hit byl “Breakfest in bed” (Lorna Bennet), nebral mě tolik text… Byl jsem mladej (smích), ale riddim a zvlásť jeho basová linka. První soundsystem, který jsem tenkrát slyšel byl School Disco sound strýce jednoho ze starších spolužáků. O dva roky později, kdy jsme s přáteli odcházeli ze školy, tak jsme založili vlastní Jah Conqueror Sound a s ním odehráli tři párty s velkým uspěchem. Dovolili jsme v tom čase jednomu kámošovi, aby si náš sound půjčil, ale on ho zničil prakticky před našima očima. Poté přišlo spojení s Chalice High Power sound a v ten moment crew usoudila, že mám dispozice k tomu být MC. Začal jsem si psát, co bych řekl, a zapamatovávat si to. V té době ale soundsystémy byly prakticky všude. My mladí měli soundy, aůe pak tu samozřejmě byly velký soundy a navíc Old man sounds (veteráni) takže hned tři divize! A s tím samozřejmě spojený clashe. Řekl bych, že počet soundů v Birminghamu v tý době byl 20 až 30 a na plakátech bylo tenkrát napsáno “Blues party”.

Poprvé jsem vstoupil do nahrávacího studia v roce 1978, kdy byl v jednom místním studiu den otevřených dveří. Za libru jsi mohl natočit skladbu a já měl libry tři a tři skladby taky nahrál. Když byla peněženka prázdná, zeptal jsem se toho studiovýho inženýra, jestli můžu jít a ještě v rámci svojí praxe si vyzkoušet víc. On k překvapení souhlasil a já mohl nahrávat skoro půl hodiny! O tři týdny později jsem šel do tančírny a slyšel selektora hrát můj hlas!! Což znamenalo, že ten co mě nahrál to pak prodal Busrah soundu za 70 liber, ale ten soundman mi dal big up! Řekl jsem mu tenkrát, že o té nahrávce nic nevím a on mi ten acetát-disk (dubplate) dal a já ho dodneška mám ve sbírce. Jeden  můj přítel mi tenkrát řekl, že tím umožňím pirátovi vzít si svou kořist, ale já byl víc překvapenej, než naštvanej.Vždyť přece… Wow!! Musím bejt dobrej, když mě někdo takhle “pirátsky” šíří. No a od té doby píšu svoje texty…

Měl jsi v té době nejakého učitele, někoho kdo by ti pomohl? Vím, že nejenom ty z vaší rodiny jsi hudebně aktivní.

Neměl jsem učitele, všechni moji hudební hrdinové byli Jamajčani na Jamajce. Lidi, kteří mě inspirovali jsou I Roy, U Roy, Big Youth, Jah Wush, The Dillinger, Lone Ranger, Yellowman a mnoho dalších. Měl jsem za to, že hudba lidí v mé rodině byla hlavně folk, ale to jsem nevěděl, že bratranci Earl Falconer (basista) a Raymond Falconer (zvukař), dělají hudbu. Dozvěděl jsem se to, až když UB40 začali být víc vidět.

Jak se tedy jmenuje tvoje první věc co jsi cíleně složil a jaká je ze všech ta nejoblíbenejší? Pokud to můžeš takhle určit…

Nevzpomenu si na uplně první text, ale první uspěšná věc byla “Area connection”, kterou jsem nahrál ve studiu Pato Bantona jako demo pro UB40. Ale Style Mk.4 (Pattan style) na albu UB40 jménem BAG A RIDDIM, byl první skutečný úspěch. Píšu už 20 let a oblíbená věc je vždy ta nejnovější. Mám jich minimálně 50 připravených kdykoliv.

Pattan style -track 8- “Style Mk.4” na UB40 BAG A RIDDIM LP je můj oblíbený digital killer, co jiné oficiální releasy?

Na té desce UB40 kromě “Style Mk.4” najdeš ještě “Two In One” feat. Gunslinger. Tři věci pod hlavičkou New Talents Label -“Too red eye”, “Back bender” a “Geronimo”. Dvě věci se zpěvákem Dudley B jménem “You and I will never part” a “Love thing”. Dvě veci pak s kapelou Friendly Fire band, které se jmenují “Jah will provide” a “Man eater” feat Peter Spence.

)

S UB40 jsi byl v roce 85 k té aktuální desce na turné, je to pravda? Můžeš nám popsat ty momenty a místa, která jste navštívili?

Bagga Riddim tour bylo úžasné! Začalo ve Skotsku pokračovalo přes dvoukoncert v Birminghamu (v tamním National entertaining centre) a pak Brixton Academy, kde jsem se setkal s lidma, jako jsou Maxi Priest, Winston Reedy a Tippa Irie. Maxi mi dal bigup a potřásl mi rukou s velkým respektem. Pak jsem se setkal s Chrissie Hines z Pretenders. Nikdy jsem ji neviděl, až když přišla na pódium a zazpívala “I got u babe” s UB40. Já a můj MC parťák Gunslinger jsme byli překvapení tou náhlou možností mluvit se světově proslulými hudeníky, sportovci nebo herci. Celkem jsme udělali 7 koncertů s učastí kolem 12.000 lidí na každém.

Pablo vím, že již delší dobu spolupracuješ s českým selektorem a producentem jménem Ras Talawah, který v Bhamu dokonce produkci studoval. Je to můj brácha z hor Krkonošských. Můžeš nám o něm něco říct, jak jste se potkali? Vím, že  jsi momentálně i členem super soundu jménem Jam Jah Sound, hraješ  i s živou kapelou?

Setkal jsem se s Ras Talawah v hospodě Bulls Head v Moseley Birminghamu, kde byl spolu s brazilskými Jota III. Myslel jsem, že jsou oba z Brazílie a bylo to po show s Jam Jah soundem. V té době jsem také dělal live show s Friendly Fire band v Hare & Hounds a radio show s Doc Drae na Ketchdis.com . Snažil jsem se získat pro Friendly Fire producenta k dokončení svého LP, ale mezitím jsem dokončil svoje DnB album ve studiu Sticky Joea a vyjde to brzy. Jsem také v půlce nahrávání ragga alba s Ras Talawah. Také spolupracuji s kapelou One Love, kde hraje dechová sekce UB40. Už proběhlo pár koncertů s velmi příznivými reakcemi. Nahrál jsem i pár dubplates pro různé selektory včetně tvého Ecstatic soundu. Nicméně teď pracuji s Ras Talawah a má mou důvěru.

To jsou super zprávy! V Čechách vetšina lidí cení mezinarodní spolupráce. Kde se můžeme nejčastěji potkat a mít šanci vás slyšet naživo? Nějaka oblíbená tančírna/venue?

Udělali jsme spolu několik akcí ve Warwick baru a Ras T. mě přivedl i do Worcesteru seznámit s tamním Ital Soundem. Jedna událost se blíží  v PST, kde budeme i zkoušet a v červenci doufejme vyrážíme do Amsterdamu a dalších evropských zemí včetně České republiky.

Jak jsi již zmínil, zaujala mě tvoje mezinárodní spolupráce s Jota III z Brazílie na produkci G-Corp “Dont cut of your dreadlocks”. Můžeš nám o tom říct něco víc? Kdy jsi začal nosit dredy a co to pro tebe osobně znamená?

Jota přijel do Velké Británie a řekl, že chce dělat kombinaci, intro tracku vám přesně řekne co se stalo poté co se natáčela pecka “Dont cut off your dreadlocks”. A co pro mě dready znamenají? Rostou už asi 30 let a je to znamení – Soldier of Jah – připomenutí, že mám zůstat na své cestě, při procházení Babylonem. RASTA FAR I

Věděl jsi už předtím něco o České republice? Na závěr našeho rozhovoru je i dost místa na tvoji zprávu a pozdrav pro český massives & crews.

To, co jsem věděl o České republice, než jsem se setkal s Ras Talawah je, že to není daleko od Ruska, je tam zima studená jako v mrazáku a možná i víc. Před tím si nevzpomínám na setkání s někým od vás. Teď  po rozhovoru s Talawah a s tebou se nemůžu dočkat, až k Vám zavítám. A můj message pro český reggae massive? GWAAN BIG UP ALL CREW RESPECT CONCRETE SOLID STRONG, JAH BLESS ONE & ALL SO GALONG PUMP THE BASS IN THE PLACE UP THE PACE NO WATCH NO FACE LESS IT COME FROM SPACE YOU HEAR ME ACE?

* Johnny Ecstatic
link: http://www.reverbnation.com/pablorider

)