10 důvodů proč nevynechat pondělní koncert Steel Pulse

Víkend je konečně před náma a i když mně v sobotu čeká Saturday Dancehall Fever, budu se trochu šetřit, protože hned v pondělí tu bude koncert, o kterém jsem snil dlouhá léta. Steel Pulse jsou pro mne naprosto zásadní a revoluční kapelou , která by rozhodně neměla uniknout pozornosti fanoušků reggae music. Takže když už se konečně děje ten zázrak a David Hinds se svou kapelou konečně přijedou do Čech, musíme znovu apelovat. Tady je deset důvodů, proč si zrovna tento koncert nenechat ujít! Napadají-li vás ještě další důvody, neváhejte je napsat do komentářů.

1) Tato legendární britská reggae kapela funguje už 37 let, ale v Čechách vystoupí konečně až v roce 2013. Steel Pulse patří nejen mezi tři nejzásadnější kapely britského reggae, ale naprostou světovou špičku po hudební i textové stránce.

2) Jejich koncertní začátky jsou spojované s organizací Rock against Racism a punkovým hnutím. Začátkem roku 1978 vyrazili na turné společně s the Stranglers, XTC, The Clash a dokonce i Stingovou kapelou The Police jako jediná „černá kapela“, aby podpořili rovnoprávnost lidí vzhledem k tehdy pro přistěhovalce velmi chladnému prostředí Velké Británie. O tomto období se můžete více dozvědět mj. z filmu Babylon z roku 1980, kde se objevuje i celá kapela Steel Pulse v původní sestavě.

3) Naprosto jedinečný a originální zvuk Steel Pulse dosud v reggae nemá obdobu. Slyšíte sice čistokrevné reggae, ale zároveň nelze opomenout našláplé funkové riffy, rockové kytary i punkovou divokostí.

4) Steel Pulse patřili k jedněm z nejoblíbenějších kapel samotného krále reggae Boba Marleyho, s kterým mimochodem jeli evropské turné také v roce 1978. Někteří recenzenti koncertů poté dokonce tvrdili, že Steel Pulse překonali show jamajského headlinera večera.

5) Steel Pulse patří už od svého vzniku za ukázkový příklad občansky uvědomělé kapely a vedle idejí rastafariánství a pan-afrikanismu se snaží propagovat komunitní vzájemnost, vzdělání a pomoc lidem z chudoby. Frontman kapely David Hinds vysvětluje: Bez lásky není spravedlnosti a bez spravedlnosti není mír.“ Misi své kapely proto vidí jako „Jádrem naší hudby je hluboké vnímání lásky k našemu africkému odkazu a závazek k boji za spravedlnost pro všechny lidi na této planetě a také naší samotnou planetu. Lidí ji ničí ve jménu pokroku a na této cestě se neštítí zabíjet, krást, drancovat a zneužívat své bratry a sestry. Rozdělují lidi podle kmenů, barev, tříd, barev, náboženství atd. Stojíme proti násilí ve všech jeho formách a chudoba je z našeho pohledu také forma násilí. Může to znít jako klišé, ale stále věříme v lásku a spravedlnost, život v harmonii mezi lidmi a přírodou. Naší misí je přinášet naději do lidských srdcí a vědomí, že jednota a spolupráce mohou udělat správnou věc. Přes ty všechny šílenosti, co se dějí ve světě, stále věříme v sílu pozitivního myšlení a chceme vidět skutečnou demokracii ne jen pokrytectví.“

6) Steel Pulse jsou jedinou britskou reggae kapelou, která vyhrála Grammy za reggae album roku s deskou Babylon the Bandit (1985). A to přesto, že je tehdy label Elektra tlačil k tomu, aby svou hudbu umírnili více od revolučního pojetí k popovému zvuku á la Eddy Grant. V následujících letech byli nominováni na stejné ocenění ještě dvakrát za desku Victims (1991) a album Rastafari Centennial (1992), které kapela vydala u příležitosti výročí 100 let od narození etiopského císaře Haile Selassieho. Ten je vnímán rastafariány jako jedním ze zásadních proroků v lidské historii.

7) V roce 1989 kapela spolupracovalas kultovním afroamerickým režisérem Spikem Leem na soundtracku k filmu Do the Right Thing. Vedle Leeho patří mezi fanoušky kapely i Sting nebo Matt Groeing autor The Simpsons, který je promítl i do jednoho z dílů svého seriálu.

8) Na zatím nejnovějším albu Steel Pulse z roku 2004, které dostalo název African Holocaust hostovali mj. africký Tiken Jah Fakoly, jamajský Capleton a v neposlední řadě Damian Marley, který s kapelou natočil nadčasový hit „No more nuclear weapons“. Deska je dle samotné kapely kolekcí protest songů a spirituálních písní a najdete tu mj. varování před klimatickými změnami „Global Warning“ nebo cover klasiky od Boba Dylana jménem „George Jackson“.

9) I dnes se kapela věnuje podpoře, kde je jí potřeba. Po katastrofickém zemětřesení na Haiti v roce 2010 vydali singl „Hold on 4 Haiti“, z kterého věnovali 100% ze zisku na solární panely pro tamní nemocnice. Písnička je ke stažení exkluzivně přes www.holdon4haiti.org

10) Steel Pulse čeká v pondělí česká premiéra a vzhledem k vytíženosti i věku muzikantů to může být naprosto jedinečná příležitost je vidět a slyšet naživo. Nenechte si to utéct, nebudete litovat, specielně v tomto sychravém podzimu.

Steel Pulse (uk)
support: Peeni Walli crew (cz)

21.10.2013 Praha, Lucerna Music Bar
klub otvírá ve 20:00, koncert začne v 21:15
předprodej za 550Kč, večer na místě za 650Kč

Odkazy:
http://www.steelpulse.com
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
www.reggaemusic.cz