Fresh Riddims of Jamaica 2009

Jamajka je v rámci hudby (a atletů:) neuvěřitelně potentní ostrov a občas není ani pro selektory snadné se v tom orientovat. Náš redakční kolega DJ Hev proto připravil přehled několika nových riddimů, které by neměly ujít vaší pozornosti, pokud se zajímáte o aktuální zvuk Jamajky. Všechny tyto instrumentálky byly vydány na jaře a v létě 2009 a vedle odkazu k poslechu se dozvíte, kdo je zprodukoval, které hvězdy na nich mají své hity atd. Jestli vás to zajímá, čtěte dál…

Sixteen Riddim

Za tímto brutálním riddimem, který vznikl zhruba v květnu 2009, stojí slavná Daseca Productions. Je to, jak ostatně sami můžete po kliknutí na odkaz slyšet, tvrdý dancehallový riddim pojmenovaný podle pecky, kterou na něm má Mavado, tedy Sixteen. Název se odvolává na vzor americké automatické zbraně M-16, kterou US Army používá od války ve Vietnamu a která se díky nelegálnímu obchodu se zbraněmi dostala i na Jamajku. Čili je jasné, že všechny songy na tomhle riddimu nějakým způsobem komentují, ne-li dokonce oslavují (bohužel) neutěšenou situaci v kingstonských ghettech, kde jsou přestřelky mezi znepřátelenými gangy na denním pořádku. Každopádně na tomhle riddimu vzniklo pět vynikajících věcí. Krom již zmíněného Mavado můžete na následujícím odkazu slyšet pecky od všech ostatních umělců. Jsou to tři těžké váhy a jeden nováček: Aidonia – “When We Buss It”, Serani & Bugle – “Daseca For Life”, Bounty Killer – “Just Mek A Duppy”, Kibaki – “Any Time Me Buss Me Own”.

Fitness Riddim

Tento, pro změnu čistě taneční riddim má na svědomí Stephen ‘Di Genius’ McGregor, který, ač teprve sotva dvacetiletý, již má za sebou produkci vícera hitů. Nejinak je tomu i v případě Fitness Riddimu, na kterém více než tucet interpretů stvořilo několik opravdu výborných letních záležitostí. Krom naprosté elity, jako je neúnavný Mavado, Vybz Kartel, Beenie Man, Elephant Man, Aidonia nebo tria Voicemail, se můžete seznámit i s novými jmény, o kterých v budoucnu ještě možná uslyšíme. Jen pro pořádek, tento riddim spatřil světlo světa v červnu.

Movie Star Riddim

Movie Star odkazuje na klasický roots reggae riddim, který proslavil znovu začátkem 90. let Wayne Wonder a Buju Banton s peckou “Bonafide Love”. Tento nový riddim mi ale nezní, že by s tím původním měl něco společného Každopádně je taktéž hezky svižně taneční a jeho autory jsou Jordan McClure a David ‘Hizzle’ Hayle z Chimney Records. Tento poměrně mladý label vznikl na Jamajce v roce 2002. Mládí jim ale nebrání v tom, aby za sebou měli už několik velice povedených věcí. Počet songů, které na téhle instrumentálce byl dosud nazpíván, dosahuje úctyhodného čísla 18. Všechny si je opět můžete poslechnout na linku níže, ale upozornil bych na tyto bomby: Mavado – “Dem A Talk”, Serani – “Give Me” a Elephant Man – “Walk Out”.

Indiscretion Riddim

Nyní pro změnu něco trochu víc roots… Příjemný “indiskrétní” riddim pochází z dílny Juke Boxx Productions, produkoval jej konkrétně Shane C. Brown. Objevil se na přelomu července a srpna a musím říct, že pro mne bylo opravdu příjemným překvapením, co na něm vytvořil třeba takový Busy Signal, Capleton nebo Assassin. Celkově je na riddimu nahráno dvanáct pecek a kromě již zmíněných mně osobně nejvíc baví věci, co nahráli Lutan Fyah, Richie Spice a Konshens.

School Bell Riddim

Z konce července pochází taktéž tato záležitost. V podstatě jde o “znovuzrození” Ting-a-ling / Bogle riddimu, který vzniknul už z roku 1991 a dnes již klasickou vypalovačku (Ting-a-Ling na něm nazpíval veterán Shabba Ranks). To svou peckou “Gaza Tin A Ling” koneckonců dokazuje Vybz Kartel. Produkci obstarali Keepleft Records. Opět celý tucet parádních dancehallových tunes si můžete poslechnout na odkazu níže.

World Domination Riddim

Nejnovějším počinem legendárního labelu Massive B je právě tento opravdu masivní riddim. Jde opravdu o žhavou novinku, do “rodného listu” si může zapsat konec srpna. Mezi jinými na něm nazpíval skvělou věc “No Time To Play” i u nás oblíbený soused z Kolína nad Rýnem, Gentleman. A také, jako už několikrát v minulosti na riddimu od Massive B, můžeme i na World Domination riddimu ve skladbě “Energy Banton” slyšet (nerad nadužívám slova “legendární”, ale v tomto případě to platí beze zbytku) Burro Banton.

Star 9 Riddim

Úplně nejžhavější novinkou je pro mně právě tento riddim. Dokazuje to i počet skladeb, které na něm doposud vznikly. Je jich pět, ale je myslím celkem jisté, že toto číslo poroste. Zatím si můžete vychutnat, jak s touto instrumentálkou naložili Kiprich, Lutan Fyah nebo Turbulence. Ještě je třeba dodat, že produkční stránka věci je záležitostí Armz House Productions.

Toto samozřejmě není zcela úplný výčet všech riddimů a pecek, které na Jamajce za toto léto vznikly. Jamajští zpěváci a producenti jsou, jak známo, neúnavní a pak vznikají i zvěrstva jako “Poker Face Riddim” a Vybz Kartel nelení a stvoří veledílo s názvem “Pussy Face”. Nepovažujeme ale za nutné Vás o těchto tak trochu druhořadých počinech informovat. Zatím si poslechněte, co jsme pro Vás připravili dnes a těšte se další žhavé novinky příště!

* DJ Hev