Luciano aka The Messenjah: Velký profil velkého hlasu, co pomohl návratu reggae na výsluní

Příběh muže, který se jmenuje Jepther McClymont aka Luciano začal 20. října 1964 v Davey Town blízko městečka Manchester na Jamajce. Jepther původně zpíval baryton v místním církevním sboru adventistů, ale brzy jej okouzlila kultura sound systémů, kterých je na Jamajce více než hub po dešti. Přestěhoval se proto záhy do Kingstonu – hlavního města Jamajky, kde se soustřeďuje nejvíce lidí kolem hudebního řemesla – od muzikantů až po vydavatelství. Konkurence tam je obrovská a chudých pouličních zpěváků habaděj, takže Jepther musel každý den a noc tvrdě makat na tom, aby si vůbec někdo všimnul jeho sametově melodického hlasu.

Na poprvé mu to nevyšlo, takže se vrátil domů, aby prodával ovoce a zeleninu na místním trhu. Po roce mu to ale přesto nedalo a tak se vrátil s odhodláním, že tentokráte bude mít více víry a štěstí. Podle vlastních slov to podruhé vzal s mnohem větší pokorou a vážností, což se mu i vyplatilo – vedle vystupování s různými soundsystémy začal brzy i nahrávat dubplates pro lidi, jako je Earl Haynes, Castor Brown nebo Homer Harris, který byl i tím, kdo jej pokřtil přezdívkou Lucky Luciano podle proslulého filmového mafiána. Brzy poté následovalo split album Stuck on You z roku 1993 a hlavně o rok později důležitá spolupráce pro Big Ship, label známého zpěváka Freddie McGregora, kde Luciano natočil své první album Shake it up Tonight, které díky Freddieho konexím slavilo úspěch i ve Velké Británii. Po těchto nahrávkách si jej navíc všimli i další důležití producenti, jako je Sky High, studia Diamond Rush, Pickout a hlavně Phillip “Fatis” Burell, který Luciana podpořil nejzásadněji a přemluvil jej, aby se více věnoval psaní vlastních písniček.

Fatis byl zakladatelem, šéfem a producentem X-Terminator Records, kde na kvalitu riddimů dohlížel sám král bubeníků Sly Dunbar z party Taxi Gang. Pro tento label tou dobou pracovali i další opravdu špičkový muzikanti, jako jsou Dean Fraser, Sly & Robbie, kapela Firehouse Crew nebo kytarista Cat Coore z Third World (který mimo jiné prosadil v úplných začátcích mladíka jménem Sean Paul). Label X-Terminator se tak stal na Jamajce v polovině 90. let průkopnickým vydavatelstvím, které zásadně posunulo vývoj reggae, podobně jako to byl label Penthouse v 80. letech. Terminátoři si dali záležet na dokonalých aranžmá a kvalitním moderním zvuku srovnatelným se západní produkcí, ale zároveň zachovali cenné zkušenosti a hodnoty z jamajské hudební historie. Toto nové pojetí, které opět upřednostnilo živou basu a bicí před počítačem, oživilo zvuk celé současné reggae scény na Jamajce i ve světě. Vedle Luciana navíc u X-Terminator vydávali i pánové Sizzla, Tony Rebel, Capleton, Turbulence nebo třeba Cocoa Tea, takže Mr. Burell měl skutečně všechny potřebné ingredience, aby vytvořil elixír, který dokázal i v obrovské konkurenci stovek jamajských studií zásadně prosadit nový hudební směr, který propojuje reggae a dancehall.

Philip “Fatis” Burrell tak má na kontě asi nejdůležitější desky Lucianovy kariéry – alba Back to Africa a One Way Ticket z roku 1994 a hlavně desku Where There is Life produkovanou o rok později pro Island Records, která je dnes v pozlaceném archívu absolutních klasik. Vedle hitů It´s Me Again Jah, Lord Give me Strength nebo Who Could it Be tam najdete například i remix od Jungle Brothers. Toto album umožnilo první zásadní turné po celém světě, takže desítky tisíc lidí měly možnost slyšet na vlastní uši, jak tento charismatický rastaman rezonuje láskou a porozuměním a vytváří doslova posvátnou atmosféru přímo na koncertní scéně. Začal tak i velký boom jamajského “cultural reggae” – uvědomělého poselství současného reggae na přelomu milénia. Mnoho lidí tehdy pochopilo, že to není hudba archívů, ale právě naopak.

Luciano se tak v mnoha očích stal prorokem, který skrze hudbu šíří Boží poselství míru a pokory v celosvětovém měřítku. Tento status dosud v reggae měli snad jen mistři Robert Nesta Marley, jeho korunní princ Dennis Brown, případně Peter Tosh, Prince Far I nebo Garnett Silk, kteří za to všichni draze zaplatili vlastním životem. Luciano se tak dostal do velmi zodpovědné pozice a neuvěřitelně náročného víru událostí. Přesto ale vedle obrovského turné stihnul v roce 1996 připravit další album The Messenger, které produkoval opět Phillip “Fatis” Burrell tentokráte s celosvětovou distribucí Island Records. Tou dobou se ale také vyostřily vztahy v X-Terminator, které vyústily až v to, že Luciano opustil label a vzal s sebou i kapelu Firehouse Crew. Jednoduše prý už nemohl být pod jednou střechou s lidmi, kteří mají tak vyhraněné názory jako Sizzla nebo Capleton, kteří v rámci společných koncertů propagují bez servítků svou nasranost. Oba deejays jsou totiž velmi kontroverzními rasta radikály, kteří vyzývají nejen k pálení Babylonu a Vatikánu, ale i všech pokrytců, bezvěrců a homosexuálů. Proti tomu stojí snaha o porozumění a toleranci, které zastupuje právě Luciano. Ten je sice také zásadový následovník Boha, ale nepropaguje v další sloce agresi ani nesnášenlivost.

Své pocity z tohoto období brilantně zaznamenal na albu Sweep over my Soul z roku 1999, jehož stejnojmenná ústřední modlitba se stala hymnou mnoha soundsystémů i rádií. Luciano si raději zvolil cestu propojování kultur a propagaci humanismu. Dobrým příkladem je například spolupráce se senegalským zpěvákem jménem Baaba Maal , kterému hostoval na albu Nomad Soul i na několika jeho koncertech s africkou kapelou Dande Lenol. Vedle toho Luciano začal na začátku nového milénia hojně spolupracovat i s dalším jamajským zpěvákem, který si říká Mikey General a který byl původně také u X-Terminator. Společně v roce 2000 vydali album Wisdom Knowledge & Overstanding i vystoupili v Praze na dosud jediném pražském koncertě o rok dřívě. Z tohoto období můžeme doporučit také záznam z velkého koncertu v londýnské Astorii nebo živák Live in Venezuela.

Hned dvou dalších studiových alb se příznivci roots & culture reggae dočkali už na jaře následujícího roku. V Americe vyšla u VP Records deska A New Day, kterou produkoval Dean Fraser a pro britský label Jet Star připravilo duo Mafia & Fluxy album Great Controversy. Obě nahrávky rozhodně stojí za poslech, alespoň můžete najít rozdíly v reggae produkovaném v Británii a přímo na Jamajce. Zároveň je ale třeba říct, že se tou dobou začali objevovat hlasy, že se Luciano už příliš opakuje a dává přednost kvantitě před kvalitou. Tou dobou totiž zároveň vyšlo u různých studií na Jamajce hodně 7´singlů, které měly sem tam kolísající standard kvality. Každopádně Luciano na sobě očividně pořád dál pracuje a jeho práce a vývoj jsou ukázkovým příkladem, jak víra a pozitivní postoj uskutečňují zázraky. V roce 2002 vyšla krásná kompilace Duets plná opravdu zajímavých kombinací s nejrůznějšími zpěváky. O rok později pak najednou vyšly hned tři alba: Serve Jah pro VP Records, Visions pro Jet Star a Tell It from the Heart pro německý label Minor7Flat5. A taky by vás možná zajímalo DVD z koncertu v San Francisku…

Osobně si nemyslím, že by tato nadprodukce byla na škodu. I sám Luciano upozorňuje na velký boj světla a stínu, který se teď odehrává na Zemi a je proto super cítit jeho podporu a vliv na tu pozitivní notu v každém z nás. Máte-li chuť dobít své solární baterie, nenechte si jej ujít koncem Srpna po letech v Česku na festivalu Rock for Churchill!

Lukáš Kolíbal

Diskografie 1993-2003:

1993 LUCIANO MEETS PRESLEY (Sky High)
1993 MOVING UP (RAS)
1994 DON’T GET CRAZY (Sky High, Charm, RAS)
1994 SHAKE IT UP TONIGHT (Big Ship)
1994 BACK TO AFRICA (Xterminator)
1994 ONE WAY TICKET (Xterminator, VP Records)
1995 WHERE THERE IS LIFE (Island)
1995 AFTER ALL (VP Records)
1997 THE MESSENGER (Island)
1997 JET STAR REGGAE MAX : LUCIANO (Jet Star)
1999 SWEEP OVER MY SOUL (VP Records)
2000 LUCIANO & MIKEY GENERAL: WISDOM KNOWLEDGE & OVERSTANDING (J&D)
2000 LIVE IN VENEZUELA (J&D)
2000 LIVE ! (VP Records)
2001 GREAT CONTROVERSY (Jet Star)
2001 A NEW DAY (VP Records)
2002 THE BEST OF LUCIANO (Xterminator, VP Records)
2002 LUCIANO & BUSHMAN: TOE TO TOE (Jetstar)
2002 DUETS (Jetstar)
2003 SERVE JAH (VP Records)
2003 ULTIMATE COLLECTION (Hip-O Records)
2003 VISIONS (Jetstar)
2003 TELL IT FROM THE HEART (Minor7 Flat5)
2003 LIVE IN SAN FRANCISCO (DVD by 2B1)
atd.