Damian Marley: Největší česky psaný profil, co najdeš online

Pravděpodobně nejhranější hit, který přiletěl v roce 2005 z jamajských yardů, se jmenuje “Welcome To Jamrock” a světu jej poslal nejmladší syn Boba Marleyho. Ten se těší pro svůj jedinečný styl a propojování reggae a hiphopu stále rostoucí pozornosti. Je jasný, že jeho jméno prodává samo, ale na druhou stranu si místo předčasných soudů dobře poslechněte jeho poslední dvě alba. Tady nejde o hype tuctovýho zboží, ale poctivou a promyšlenou práci, která má co říct. Když jsem se zaposlouchal do textů Jr. Gonga, znova mi docvaklo, že hudba na Jamajce má takovou sílu, protože je možností přežití…

INTRO

Tento profil začneme netradičně o generaci dříve, protože vykreslení historie vás může lépe seznámit se souvislostmi kolem Marleyho klanu. Damianova máma se jmenuje Cindy Breakspeare a narodila v kanadském Torontu, odkud pochází i její matka. Když jí byly čtyři roky, obě se odstěhovaly k tátovi na Jamajku, kde Cindy i vyrostla. V roce ´75, když jí bylo 21 let a její rodiče se rozešli, pronajala si byt na 56 Hope Road. Tam se i potkala se svým novým sousedem, kterým nebyl nikdo jiný, než Bob Marley. Ten jí prý obratem začal balit, přestože už měl právoplatnou manželku jménem Rita Marley a mnoho dalších milenek. Cindy ale byla speciální – krásná jamajsko-kanadská mulatka, která v ´76 vyhrála titul Miss World. Přestěhovala se povinnostmi nové Miss do Londýna, ale Bob “Tuff Gong” Marley jí nenechal na pokoji a přijel za ní vzápětí poté, co jej postřelili na Bahamách. Tam mimochodem natáčel song Is This Love? věnovaný právě Cindy Breakspeare. Podle všeho to opravdu byla láska, protože 21. července 1978 se v jamajském Kingstonu narodil malý Damian…

JUNIOR Z TUFF GONG STUDIOS

Bob umřel o dva roky později a nechal tu dvanáct děti, které měl s devíti ženama. Kdo ví, jestli to byl jeho záměr vytvořit rodinný hudební klan, každopádně k reggae má přirozeně blízko všech dvanáct potomků a ani Damian není výjimkou. Hudební talent projevil už ve svých 13 letech, kdy dal s kamarádama dohromady vokální skupinu the Shepherds. Zajímavostí je, že její součástí kapely taky byl syn kytaristy z Thirld World a dcera Juddy Mowatt (jedné ze tří vokalistek I-Trees doprovázejících the Wailers) a zpěváka Freddie McGregora. Skupina tak měla přirozeně podporu starších a zkušenějších inna business a tím pádem dost příležitostí pro vystoupení (největší triumf asi bylo zahajování festivalu Reggae Sunsplash 1992). Brzy poté si ale Damian stejně šel po svém. Bavil ho dancehall, a tak se z mladého zpěváka začal stávat deejay, což je jamajský ekvivalent rapera. První sólový singl Deejay Degree vyšel v ´93 na rodinném labelu Tuff Gong a následující rok nazpíval pecku Sexy Girls On My Mind pro label Main Street. V ´95 připravovalo vydavatelství Epic / Sony k vydání benefiční kompilaci Positively Reggae pro Jamaica´s Leaf of Life Foundation, která pomáhá dětem, které jsou HIV pozitivní. Přestože byl Damian sám ještě teenager, stal se mluvčím celého projektu a jeho song School Controversy se dostal na kompilaci vedle ostřílených veteránů, jako jsou Tony Rebel, Bounty Killa, Shaggy, Mad Cobra, Mega Banton nebo Born Jamericans.

UNITED GHETTO YOUTHS

Jr. Gong si začal psát písničky pro svou debutovou desku doslova pod lavicí na střední škole. Album MR. MARLEY vyšlo v ´96 za podpory rodinného vydavatelství a hlavně nevlastního bráchy Stephena, který jej z velké části spolu s Damianem produkoval. Stephen & Julian Marley jsou dodnes nejbližšími parťáky Jr. Gonga a společně také založili Ghetto Youths International, z čehož poté vznikl samostatný label. Damianovo debutové album sice trochu zapadlo v obrovské jamajské nadprodukci, ale přesto např. na Havaji byl singl My Name Junior Gong několik týdnu #1. Damian tím hlavně získal potřebné zkušenosti s nahráváním a produkováním kompaktního produktu, a to přímo v legendárním studiu uprostřed Kingstonu, které založil a vedl jeho otec. Pro hiphopery zároveň může být zajímavé, že v tomto studiu nahrála své multiplatinové album i Lauryn Hill (s místními muzikanty!). Ta je mimochodem s Marleyho rodinou taky příbuzná, protože má děti s Rohanem, dalším nevlastním bráchou Jr. Gonga.

Každopádně zpátky ke Ghetto Youths fungujícím jako band, který společně jezdil na turné, ale také si navzájem pomáhali v produkci (viz níže). Marley boyz dostali v ´97 pozvání na gigantický americký festival Lollapalooza, kde si značně rozšířili počet fans mezi rockery a podobnými freaky. O dva roky později vystoupili na prestižních festivalech Jamaica Reggae Sunfest a Jamaica Sunsplash, a navíc ještě toho roku byl Damian na cestách v rámci World Unity Tour, kam jej pozval Shabba Ranks. Co se týče zmíněné společné produkce, vedle vlastních alb Damiana, Juliana a Stephena je dosud jejich nejznámějším společným počinem kompilace CHANT DOWN BABYLON z ´99. Ta představuje hity jejich otce v moderních, většinou hiphopových verzích. Na albu se tak objevila celá plejáda muzikantů od Lauryn Hill až po jména jako Erykah Badu, the Roots, Guru, Busta Rhymes, Chuck D, MC Lyte nebo Steven Tyler & Joe Perry. Není proto divu, že se tak netradičně pestrého alba prodalo přes milion kusů a posunulo možnosti Ghetto Youths o pár světelných let kupředu.

STROM NA PŮL CESTY

Druhé album HALFWAY TREE vyšlo v roce 2001 opět v produkci Stephena Marleyho, ale tentokráte už u major labelu Universal, který bez pochyb vycítil, že Jr. Gong ví co chce a jde si za tím s razancí svého otce. Název desky Damian vysvětluje svým původem: “Halfway Tree je křižovatka v Kingstonu, z které vede silnice nahoru po Hope Road a dolů do Three Mile. Jedna strana vás zavede do ghetta a slumů, druhá strana směřuje do mnohem fajnovější části města. Halfway Tree je jako most mezi dvěma stranama, rozumíte? Moje máma přišla z uptownu a můj táta z downtownu. Takže já sám jsem jak ten most v Halfway Tree…” Album má výbornou koncepci, která zní jako soundtrack k fiktivnímu filmu “Život v Kingstonu”, který navíc hned na začátku uvedou legendární zpěváci Bunny Wailer a Bounty Killa. Jako mnoho jiných zpěváků má i Damian hodně kritický texty k sociálním a politickým tématům, které sužují (nejen) Jamajku. Konkrétně tím mám na mysli hned úvodní pecku Educated Fools s rapovým partem od Treache z Naughty By Nature, remix klasiky Catch A Fire, nebo zdánlivě baladickou píseň o otrokářích jménem It Was Written, kde hostuje Capleton a raper jménem Dragon. Důležitý ale je, že z toho na vás nepadne depka, ale spíš se zamyslíte, co a proč tím chce autor říct. Damian oproti jiným nabízí i naději a řešení zmíněných problémů. Poslechněte si například písničky More Justice, Give Dem Some Way nebo Paradise Child. Samostatnou kapitolou jsou skvostné love songy Still Searching, kde zpívá Stephen a Yami Bolo aka jamajský Stevie Wonder, který se objevil i v She Needs My Love, kde hrají bicí a basu Sly & Robbie. Ostřejší sexy texty potkáte v dancehallových Mi Blenda nebo Cool and Dandy s toastujícím Daddigonem. Nesmím taky zapomenout na samotnou Halfway Tree v produkci 5wiss Beatz a Where Is The Love?, kde zpívá a rapuje Eve, famme fattale z Ruff Ryderz. Té Damian na oplátku zahostoval na jejím albu SCORPION, ale to už je jiný příběh.

HALFWAY TREE samozřejmě vřele doporučuju k poslechu, protože je nejen vyzrálejší než debut, ale má unikátní atmosféru a zahrnuje nadčasové spojení reggae, dancehallu, hiphopu a r&b. Tato kombinace se přesně trefila do toho, na co čekaly mladí v ulicích Kingstonu, New Yorku, Londýna i Tokia, takže album bylo po zásluze odměněno mega prodeji. Třešničkou na pomyslném dortu pak byl gramofónek Grammy. Musím se sice přiznat, že férovosti těchto cen příliš nevěřím, ale tentokráte dávám pánům porotcům za pravdu, protože to je opravdu jedinečný album! Damian se z toho samozřejmě radoval, ale na ocenění poté reagoval s klidem sobě vlastním: “Grammy za reggae je pohoda, ale bude skvělý, až reggae deska vyhraje album roku!”

WELCOME TO GHETTO

Jr. Gong se už mnohokrát přiznal, že mu nejde o kariéru přes noc, ale kvalitní a promyšlenou práci, takže nad svým dalším albem začal přemýšlet už těsně po vydání toho předchozího. Některé písničky jako titulní singl Welcome To Jamrock prý přišly přímo zhůry, ale jiné pecky zabraly mnohem více času. “Je to pouliční muzika a ulice to musí cítit” vysvětluje s úsměvem autor. První ochutnávkou nové desky byl v létě ´05 již zmíněný singl Welcome To Jamrock, který naznačil, že se blíží něco velkého. Pecka sice vychází z klasiky World-A-Music, kterou v ´84 nazpíval Ini Kamoze, ale z originální písničky tu zbyl jen riddim. Ten je navíc nově nahraný, takže má bezkonkurenčně hutný zvuk, který rozjede každou party (mj. byla to první pecka od selektora, co hrál pro Gurua v Roxy). Pecka rotuje v amerických rádiích bez ohledu na to, že to je reggae a co se v ní zpívá, a The New York Times ji dokonce vyhlásil jako adepta na singl desetiletí. Jr. Gong tímto dílem jednodušše smazal poslední rozdíly mezi jamajskou a americkou hudební scénou i v rovině dancehall vs hip hop. Sám vysvětluje různorodost svého alba zajímavým přirovnáním: “Je to podobné, jako jít do války. Občas se musíte maskovat, abyste se dostali tam, kam je potřeba. Dancehall, r&b, hip hop… je to o pocitu.” Pilotní singl dnes najdete na desítkách pouličních mixtapes i v mnoha různých remixech (na jednom z nich dokonce rapuje ze záhrobí Notorius Big). Na revitalizovaný riddim World-A-Music obratem nahráli své verze i super stars Beenie Man, Anthony B, Bounty Killa a mnoho dalších.

Jr. Gong, který nyní hodně cestuje po světě, ale jeho základnou jsou stále Kingston a Miami, má prostě velký charisma, inteligenci, preciznost a jedinečné vokální schopnosti, které z něj dělají dobrý příklad ostatním. Mimochodem jeho vlastními vzory byly v dětství jeho otec, Sly & Robbie, Shabba Ranks, Ninjaman a Super Cat. Teď přišel čas, kdy Damian dospěl a svým uměním a originalitou předstihnul všechny své příbuzné. Přesto to nevypadá, že by mu pýcha stoupla do hlavy. Jr. Gong je rastafarián stejně jako jeho otec a zbytek rodiny, a jako správný rasta pamatuje na své kořeny, bez kterých by nebyl tam, kde je dnes. Jeho hudba proto stále reflektuje vírů, která je založena principech jedné lásky, jedné planety a svobody pro všechny. Na svých internetových stránkách k tomu píše: “Žijeme v časech, kdy se probouzí kolektivní mysl a hodně lidí nezažívá materiální, ale duchovní utrpení.” Album WELCOME TO JAMROCK je o naději a Jr. Gong má mnohem více ke sdílení. A toto je teprve začátek…

PS. Album WELCOME TO JAMROCK dostalo 9. 2. 2006 Grammy za reggae desku roku 2005 a druhý grammyfón za singl “Welcome to Jamrock”, který byl zvolen nejlepší pouliční peckou roku! (dodatek autora)

www.damianmarleymusic.com
http://www.ghettoyouths.com

Lomesh