Bingi Dem vs Pro Sound system

Reportáž z prvního utkání reggae sound systemů v Čechách

Laserový MC Attical PV sobotu 28. dubna proběhl první český reggae Clash a tak bych se s vámi rád podělil o skvělé pocity, které z té akce mám. Clash znamená střetnout se nebo se bít, ale v tanečních sálech v kterých se hraje reggae a dancehall to je velký večer pro milovníky zábavy a dobré hudby. Rozdíl od normálního večírku je v tom, že se sejde více sound systemů, které spolu soutěží o přízeň návštěvníků. Ti mají totiž hlavní slovo v tom, kdo nakonec vyhraje. Ideálně se všichni zapojí do zábavy a dávají píšťalkami a ohněm v rukou najevo své blahé pocity 😉 Na Jamajce je vítězství v Clashi vybojováním cenné trofeje a bývá i hodně ostrým střetnutím mezi sound systemy. Legendární U-Roy se prý na jednom Clashi až rozplakal z útočnosti ostatních zpěváků…

V Čechách je scéna kolem reggae stále velice malá, potenciální konkurenti se tedy navzájem dobře znají a nemají potřebu se navzájem shazovat. Díky Bohu za tu relativně rodinnou atmosféru. V prvním „utkání“ se sešel poslední dubnovou sobotu (duben = dubová evoluce?-) Bingi Dem a Pro Sound System v klubu XT3, který byl celý večer plný lidí a skvělé atmosféry.

Pro Sound System (Liquid A, General Kryshpeen a Dr. Kary) má společně u nás asi největší výběr z roots reggae, rock steady a dubu, Binghi Dem (Babylonrocker, Irie memba, Suppafly a Attical P.) zase vítězí v rozmanitosti ragga a dancehallu a skvělém používání zvukových efektů. Za mikrofony se střídali skoro všichni jmenovaní spolu s rozhodčím a mužem s hodinkami, kterým byl veterán a zakladatel Different Café promotion Mighty Lemon.

Utkání probíhalo na kola, už si ale nepamatuji, bylo-li jich pět nebo sedm. Poté dávali hosté najevo, kdo se jim víc líbil. Myslím, že pro rozhodčího bylo velmi těžké určit, kdo je lepší, ale po opakování aplausu se rozhodl, že o „pověstný chlup“ zvítězil Pro Sound systém a hlavně diváci, protože přišli. Hned poté se pokračovalo v hudbě a tančilo až do rána. Mikrofon šel z ruky do ruky skoro stejně rychle, jako se střídali Djs za gramofony. Vzácnými hosty byli MC Buppy z Jamajky a Isaak, ale zazpívat si mohl, kdo měl chuť podpořit skvělé vibrace večera.
Mě už nezbývá víc, než poděkovat speciálně Babylonrockerovi a Binghi Dem za energii věnovanou rozhýbání znuděného pražského prostředí ;-)) Těšíme se na další akci…

Pro sound system najdete každou neděli v divadelním baru paláce Akropolis, Binghi Dem zatím nemají pravidelné týdenní angažmá, proto nakoukněte do aktuálního kalendária. Zatím nemají svou vlastní internetovou stránku, ale pracuje se i na tom.

Lukáš Kolíbal